Apple, iOS 7’i Duyurdu

16

Her yıl Amerika’da düzenlenen WWDC etkinliğinde, bu yıl beklentiler iPhone 5S’in tanıtılacağı yönünde olsa da Apple diğer bir sürprizi olan iOS 7’nin tüm detaylarını açıkladı. Ekim ayında piyasaya sunulacak olan iOS7,  bugünden itibaren, Beta kullanımına açıldı.

Yenilenen arayüzüyle nefesleri kesen işletim sistemi iOS 7, iPhone 4/4S/5, iPod Touch 16/32 GBiPad 2, iPad Retina ve iPad Mini’de kullanılıyor olacak.

Apple iOS’un 7. versiyonunu büyük ölçüde kullanıcılarının istek ve eleştirilerini dikkate alarak hazırlamış. Tasarım olarak tamamen yenilenen iOS7, hız ve performans olarak oldukça ileri düzeyde…

ios_shared_multitaskingiOS 7 ile köklü değişiklikler getiren Apple, yeni uygulama ikonlarıyla beraber, menü renklerini de seçilebiliyor hale getiriyor. Hava durumu uygulamasındaki hareketli efektler oldukça dikkat çekici. iOS 7, grafik işlemcisi ve ekran teknolojisi aynı olan iOS 6 yüklü modele göre renk olarak daha canlı, gerçekçi ve akıcı. Bu duruma en çok sevinecek kitle elbette ki iPhone 4 sahipleri. Düşük işlemci hızıyla dikkat çeken model, iOS 7 güncellemesiyle beraber 4S keyfi sunacak gibi duruyor.

Beklenen “iTunes Radio” iOS 7’de!

itunesradio_mystations

Merakla beklenen iTunes Radio iOS 7 ile birlikte duyuruldu ve artık Apple ürünleri, yenilenen işletim sistemi iOS 7’yle beraber gelen resmi bir radyo uygulamasına sahip olacak.

Control Center

iOS 7 ile birlikte gelen yeni bir özellik de Control Center. Bu yenilik ile birlikte Jailbreak kullanıcılarının bu tarz özellikleri kullanmak için ekstra yazılım yüklemelerine gerek kalmayacak.

Notifications Center

notificationcenter_missed_screen

Notifications Center, yenilenen iOS 7 işletim sistemiyle kullanıcılarına, daha pratik anlaşılır ve sade bir bildirim paneli sunuyor. iOS 7’de artık uygulama güncellemeleri gibi bildirimler yerine yalnızca gelen uyarılar gösterilecek.

Otomatik Güncellemeler

Apple kullanıcılarının, sanırım en fazla şikayette bulunduğu özellik eksikliklerinden biri de marketten indirilen ve günlük kullanıma açık uygulamanın kendini otomatik güncelleyemiyor olması. iOS 7 mühendisleri tarafından bu soruna kulak verilmiş olmalı ki, artık indirdiğiniz uygulamaları sizin görmenize ve markete girip teker teker güncellemenize gerek kalmadı.

Kamera performansı kendini aştı!

Yenilenen işletim sistemindeki radikal değişiklikler arasında en dikkat çeken özelliklerden biri de, kamera performansı. Çekim özellikleri ve hızı açısından büyük bir değişiklik göstereceğinden bahsedilen iOS 7, kısa bir süre daha dijital kamera taşımaya gerek bırakmayacak gibi görünüyor.

Fotoğrafların yeni yüzü!

camera_video_screenUzun zamandır bir düzenleme yapılmayan hatta 4 sürümdür ellerin bile değmediği Fotoğraflar, Film Rulosu’ndan başlanarak büyük bir düzenleme ve yenilenme geçirdi. Artık fotoğrafları istediğiniz gibi gruplayabilir ve sıraya koyabileceksiniz.

AirDrop!

airdrop_received_screen

iOS 7’de artık herhangi bir şeyi paylaşmak için AirDrop özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bluetooth’u aratmayacak yeni özellik sayesinde Fotoğraf, Video, Mesaj ya da Rehber paylaşımları sorunsuzca yapılabiliecek.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...