iOS 8 ile Gelen Yenilikler

36

ios8_design

Apple, iOS işletim sisteminin son sürümü olan iOS 8’i 2 Haziran tarihindeki Evrensel Geliştiriciler Konferansında tanıttı. Tasarım olarak iOS7 ile arasında fark bulunmayan iOS8’de en çok dikkat çeken özelliklerden birisi kilit ekranında veya herhangi bir uygulama içerisindeyken bildirimlerin cevaplanabilmesi.
iOS8’deki diğer bir yenilik ise uygulamaların kapatıldığı çoklu görev ekranında sık kullanılan kişilerin üst kısımda listelenmesi. Bu sayede kullanıcılar sık görüştüğü kişilere bu ekran üzerinden de ulaşabiliyor olacak.

QuickType

ios8_large_quicktype

Apple QuickType isimli yeni klavyesini iOS8 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunuyor. Tasarımı eski klavye ile aynı olan QuickType, siz daha yazıyı bitirmeden ne söylemek istediğinizi anlıyor ve ona uygun öneriler sunuyor. Bu özelliğin henüz Türkçe için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var.

Mesajlaşma

ios8_messagesApple mesajlaşma uygulamasında da bazı yenilikler duyurdu. Bu yenilikler özellikle WhatsApp uygulamasında var olan özellikler olduğu için WhatsApp’ı çok kızdıracak gibi görünüyor. Bu özelliklerden en dikkat çekeni grup mesajlaşma. Bu özellik sayesinde iMessage çoklu görüşmeler yapılabilecek. WhatsApp’ta olduğu gibi iOS grup mesajlaşmada da bildirimleri sessize alabiliyorsunuz. Ayrıca grup içerisinde lokasyonunuzu paylaşabiliyorsunuz. Böylelikle grup içerisinde bulunan kişilerin konumlarını verdikleri izinler doğrultusunda (1 Saat, 1 Gün veya Sürekli) görüntüleyebiliyorsunuz. Yine grup mesajlaşma içerisinde sesli not video gibi içerikler paylaşılabilecek.

Uygulama Satın Almada Çocuk Güvenliği

Apple özellikle çocukların aldıkları binlerce dolarlık uygulamalar ile sıkıntı yaşıyordu. Bu konuda eleştiri alan firma yeni bir sistem geliştirerek, satın alınacak uygulamaya kredi kartı sahibinin onay vermesi ile satın alma işlemini gerçekleştirecek.

iCloud’a İndirim Geldi

Yeni fotoğraf uygulaması ile daha çok bulut depolamaya ihtiyaç olacak. Tüm Apple cihazlar arasında geçişi kolaylaştıracak olan fotoğraf uygulaması 2015 yılından itibaren Mac bilgisayarlar için de yayınlanacak. iCloud fiyatlarını 20GB alan için aylık $0.99, 200GB alan için ise $4,99 olarka güncelledi.

Siri Artık Daha Güçlü

Sesli asistan Siri, iOS8 güncellemesi ile artık daha güçlü olacak. Siri, Shazam desteği ile artık müzikleri tanıyor olacak. Maalesef bu güncellemede de Türkçe desteği yok.

3. Parti Uygulamalara Parmak İzi Desteği

AppStore’dan indirilen uygulamalarda artık kendi widgetlarını oluşturabilecek. Bu sayede uygulamalar diğer uygulamalarla daha iyi iletişim kurabilecek. Diğer bir yenilik ise 3.parti uygulamalar için Touch ID özelliğinin açılması. Bu sayede ödeme işlemlerini tıpkı AppStore’da olduğu gibi diğer uygulamalarda da kullanabiliyor olacağız.

health_screen_healthdataHealth Uygulaması

Beklendiği gibi iOS8 sağlık uygulaması ile birlikte geldi. Health adı verilen uygulama sayesinde anlaşmalı hastanelerden randevu alınabilecek. İzin verildiği taktirde veriler doktorunuz tarafından takip edilebilecek. Yeni nesil akıllı saatler ile sağlık verileri işlenebilir duruma gelecek.

Diğer Özellikler:

 • E-posta yazarken diğer e-postalara erişim imkanı.
 • Spotlight arama ekranında artık uygulama, haber, film, harita gibi bilgilerde aranabilecek.
 • iCloud üzerinde her türlü dosya tipi barındırabilme imkanı.
 • Aile Paylaşım özelliği ile lokasyon, fotoğraf, takvim,müzik gibi içeriklerin paylaşılabilmesi.
 • Mac, iPad, iPhone cihazların birbiriyle anlık olarak eşleşmesi sayesinde çağrıyı başka cihazdan cevaplama, yazmaya başlanan bir e-postayı başka cihazdan devam ettirme gibi özellikler.

Hangi Cihazlara Yüklenebilir?

iOS8 ile birlikte iPhone4 artık güncellemelerden uzak kalacak. Güncellemeye sahip olabilecek cihazlar ise şunlar;

 • iPhone 4s
 • iPhone 5
 • iPhone 5c
 • iPhone 5s
 • iPod touch (5. Jenerasyon)
 • iPad 2
 • iPad (Retina Ekranlı 3. ve 4. Nesil)
 • iPad Air
 • iPad mini
 • iPad mini (Retina Ekranlı)
Yorumlar
Yükleniyor...